
Foto: @sockertweeten/Instagram
Sveriges mest köpta bil blir glass - Ahlgrens bilar teamar upp med 3 Vänner
Klassikern Ahlgrens bilar blir pinto-glass i ett nytt samarbete med 3 Vänner. Läs allt om smakerna och när de landar i frysen.
Gillar du att käka Ahlgrens bilar en färg i taget eller trycker du in hela näven direkt? Oavsett hur du brukar göra kommer du snart att kunna njuta av den klassiska godisfavoriten i ett helt nytt format. Ahlgrens bilar blir nämligen glass!
Det är glassproducenten 3 Vänner som står bakom tillverkningen, och i burkarna skippas färgsorteringen helt, där är alla de ikoniska smakerna redan blandade.
Två smaker i fryshyllan
Det här är inte första gången som bilarna testas i frysen, men det är första gången som de lanseras som pinto-glass i burk. Den nya serien släpps i två olika smaker:
- Original: Den klassiska fruktblandningen i glassform.
- Saltlakrits: För dig som föredrar den svarta bilpåsen.
Läcka avslöjar lanseringen
Informationen om den nya glassatsningen avslöjades via Sockertweeten. Glassen väntas dyka upp i fryshyllorna hos bland annat ICA runt vecka 38-39.
View this post on Instagram



