
Foto: ”I PARKEN” – Omslag
Aki släpper "I Parken" – Andra singeln från Citybjörnar
Efter succén med "Bara mig själv" är det dags för Akis andra singel för Citybjörnar - "I Parken".
”I Parken” är årets andra singel från Aki (Labyrint). Låten är producerad av Salla (1/2 av Salazar Bröderna) och skildrar den dagliga kampen ”i parken” – ett rått och ärligt porträtt av överlevnad och ekonomisk kamp i utsatta områden.
En verklighet vi ser varje dag
Singeln tar oss med till en plats där vardagen handlar om att fixa pengar och navigera genom samhällets uppdelning mellan ”vi och dom”. Det är en verklighet som utspelar sig rakt framför våra ögon men ofta ignoreras.
Den kommande skivan, Citybjörnar, markerar finalen på en trilogi skapad tillsammans med Masse och Salla. Med en mix av tunga beats och autentiska berättelser blir detta ett starkt avslut på en musikalisk resa. Om du missade första singeln ”Bara mig själv” med Blen, finns den redan ute.
Lyssna på ”I Parken” och mer ny musik i DOPEST playlist!