Bad Bunny släpper trailer till Super Bowl LX Halftime Show

Bad Bunny släpper trailer till Super Bowl LX Halftime Show med Apple Music. Showen spelas 8 februari och är inspelad i Puerto Rico.

Bad Bunny och Apple Music har släppt den första trailern till det som väntas bli ett av årets största musikögonblick: Super Bowl LX Halftime Show.

Den nya videon fungerar som en öppen inbjudan till världen att dansa. Med fokus på rytm, gemenskap och kulturell stolthet sätter trailern tonen för en show som tydligt lutar sig mot Bad Bunnys rötter.

En hyllning till Puerto Rico

Trailern är inspelad helt och hållet i Puerto Rico, där Bad Bunny dansar under det ikoniska Flamboyant-trädet, en stark symbol för öns identitet, historia och själ. Valet av plats är långt ifrån slumpmässigt och markerar tydligt att detta inte bara är en halftime show, utan ett kulturellt statement.

Budskapet är enkelt men kraftfullt: oavsett bakgrund är alla välkomna att ta del av energin, musiken och rörelsen.

Super Bowl LX – datum och plats

Halvtidsshowen äger rum den 8 februariLevi’s Stadium i Kalifornien, inför en publik på plats och miljontals tittare världen över. Det blir första gången Bad Bunny står i centrum för Super Bowl-scenen.

Apple Music laddar upp fansen

Inför showen har Apple Music även lanserat flera Bad Bunny-relaterade satsningar. Bland annat finns Bad Bunny Essentials samt spellistan DNA of DtMF, där artisten själv valt ut ljud och influenser från Puerto Rico som format hans musik.

Dessutom erbjuds Apple Music Sing, där fans kan sjunga med i låtarna med justerbara sångnivåer och översatta texter, perfekt för den som vill kunna varje rad inför halvtidsshowen.

Ett globalt ögonblick med lokal själ

Med trailern står det klart att Bad Bunnys Super Bowl-framträdande inte bara handlar om hits och scenproduktion. Det här är en show byggd på kultur, rörelse och identitet, redo att ta Puerto Rico till världens största scen.