Efter kaoset: Daimstruten får stanna

Daimstruten försvinner från GB 2026 – men lever vidare hos Triumf. Samtidigt lanseras Oreo- och Marabou-glass. Läs om hela glassdramat här.

Efter nästan 40 år i svenska glassboxar är det dags att ta farväl. Daimstruten försvinner från GB:s sortiment inför glassäsongen 2026. En ikon som funnits med sedan 1987 får kliva åt sidan när GB Glace gör plats för nytt.

GB rensar inför 2026

Totalt är det nio glassar som ryker när GB uppdaterar sitt utbud. Klassiker får lämna, nya smaker kliver in, och Daimstruten är alltså en av dem som offras i processen.

För många kändes beskedet som ett hårt slag. Daimstruten är inte bara glass, det är sommar, barndom och kioskkvällar i ett.

Inte slutet, bara ett ägarbyte

Men dramatiken slutade inte där. Kort efter beskedet började rykten snurra i sociala medier. Och ganska snabbt kom bekräftelsen: Triumf Glass tar över Daim-stafettpinnen.

Hos Triumf kommer Daim att säljas som:

  • En stor strut
  • Sexpack med ministrutar
  • Skopglass

Oreo och Marabou på väg till frysen

Bakom Daim står Mondelez, ett bolag känt för sin choklad, men också ett företag som många haft svårt för efter hur de hanterat Rysslandsfrågan. Trots det är det nu klart att fler Mondelez-produkter blir glass hos Triumf.

Utöver Daim lanseras även:

  • Oreo – som sandwichglass, skopglass och mer
  • Marabou – som chokladglass på pinne i Magnum-stil