David Beckham frontar BOSS-underklädeskampanj

BOSS ONE Bodywear-kollektionen består av premiumunderkläder för män

I januari är David Beckham ansiktet utåt för den nya BOSS-underklädeskampanjen, i samband med att varumärket lanserar sin BOSS ONE Bodywear-kollektion, regisserad av den legendariska modefotografduon Mert och Marcus.

”Lanseringen av BOSS ONE Bodywear-kollektionen utgör en viktig milstolpe och ett nytt kapitel i vårt långsiktiga strategiska partnerskap med David Beckham. Det är också ett bevis på vårt gemensamma engagemang för stil och excellens. Underkläder är en ikonisk produktkategori, och med denna kampanj vill vi inspirera kunder och fans av varumärket mer än någonsin,” säger Daniel Grieder, VD för HUGO BOSS.

BOSS ONE Bodywear-kollektionen består av premiumunderkläder för män, inklusive trunks, briefs, linnen och T-shirts i minimalistiska svarta och vita nyanser. Plaggen är tillverkade av en kroppsnära blandning av bomull och elastan, vilket ger komfort och självförtroende hela dagen.Kampanjen, designad av byrån Team Laird, ser Mert och Marcus tillämpa sin distinkta filmiska stil på imponerande videor och stillbilder av Beckham. Han anländer i en klassisk sportbil och kliver in i en lagerlägenhet i New York City.

På skärmen bjuder Beckham in tittaren när han kommer hem efter en lång dag, ackompanjerad av de pulserande tonerna från den ikoniska låten ”In the Air Tonight.”

Storslagna bilder av Beckham i sina BOSS ONE-plagg kommer att visas på reklamtavlor och i utvalda högtrafikerade platser samt i BOSS-butiker och varuhus runt om i världen. Dessutom, för första gången i BOSS historia, kommer BOSS ONE Bodywear-automater att placeras på strategiska platser i Europa och USA, vilket gör det möjligt att köpa utvalda produkter från kollektionen på ett roligt och interaktivt sätt. Därutöver kommer över 100 dedikerade pop-ups att dyka upp på premiumbutiksplatser globalt och erbjuda det kompletta första släppet av BOSS ONE Bodywear.

BOSS ONE Bodywear-kollektionen kommer att finnas tillgänglig på boss.com, i dedikerade pop-ups, i BOSS-butiker globalt och hos utvalda BOSS-återförsäljare från och med den 1 februari.