James Gunn släpper första trailern för Supergirl
James Gunns Supergirl-trailer är här! Se Milly Alcock som en mörkare, cynisk Kara Zor-El och få första glimten av Lobo och skurken Krem.
DC Studios har äntligen släppt den första trailern för James Gunns kommande Supergirl. I fokus står Milly Alcock som Kara Zor-El, kusinen till Superman, men redan i trailern framgår att hon är en helt annan typ av hjälte. Hennes kärnfulla replik: ”He sees the good in everyone. And I see the truth.” sätter tonen direkt, Kara ser verkligheten, inte bara det goda.
Trailern, som backas upp av Blondies klassiska hit ”Call Me”, visar en cynisk och komplex Supergirl som kämpar med inre konflikter. Regissören Craig Gillespie beskriver filmen som en anti-hero story, med Kara full av bagage och demoner från start. Det märks i det kaotiska och visuellt energiska universumet, som påminner om Gunns tidigare Guardians of the Galaxy, där Supergirl rör sig genom tuffa, alien-liknande kolonier.
Förutom Alcock får vi även se Jason Momoa i rollen som anti-hjälten Lobo och Matthias Schoenaerts som skurken Krem. Gunn har länge stöttat Alcocks rolltolkning och beskriver henne som den ”punkiga” versionen av en superhjälte, perfekt för en kvinnlig huvudroll som tillåts vara både ofullständig och komplex.
Filmen är baserad på Tom Kings grafiska roman Supergirl: Woman of Tomorrow och har premiär den 26 juni 2026. Med trailern som hintar om en mörkare och mer kantig ton än tidigare DC-filmer ser det ut som att Kara Zor-El kommer bli en karaktär man sent glömmer.



