Diddy anklagas för att ha hängt kvinna från balkong
Incidenten ska ha skett i Diddys ex-flickvän Cassies lägenhet – Så stort belopp kräver kvinnan i skadestånd.
Anklagelserna mot Sean ”Diddy” Combs fortsätter att rulla in. Deadline rapporterar att en stämningsansökan lämnats in mot den häktade rapmogulen där en kvinna anklagar honom för flera övergrepp, inklusive att han ska ha hängt henne från en balkong på den sjuttonde våningen.
”Omkring den 26 september 2016 misshandlade Sean ’P. Diddy’ Combs Bryana ’Bana’ Bongolan sexuellt, hängde ut henne från en 17 våningar hög balkong och dunkade sedan ner henne i utemöblerna på balkongen”, står det i klagomålet.
Attacken påstås ha skett i Cassie Venturas lägenhet, Diddys dåvarande flickvän och personen som startade vågen av åtal mot honom i slutet av 2023. I stämningsansökan beskriver även kvinnan, kallad Bana, att balkong-incidenten var en del av en mängd hot och våld hon fått utstå.
”Som vi har sagt tidigare har vem som helst rätt att väcka talan, oavsett vilka bevis de har eller inte har. Sedan förra året har Ms Bongolan uttryckt en avsikt att stämma Mr Combs och har sökt juridisk representation för att driva sina anspråk”, säger Diddys advokater.
Bryana ’Bana’ Bongolan kräver enligt uppgifter över 100 miljoner kronor i skadestånd ($10 miljoner).