
Foto: ”Diddy feat. Bryson Tiller – Gotta Move On (Official Video)” via Youtube / Skärmavbild
Diddy betalade en miljon för att gömma misshandelsvideo på Cassie
Diddy anklagas för att ha betalat 100 000 dollar för att dölja övervakningsvideo där han slår Cassie på hotell i LA 2016.
Under den pågående rättegången mot Sean ”Diddy” Combs har tidigare hotellvakt Eddy Garcia vittnat om att Combs betalade honom 100 000 dollar för att få tag på övervakningsmaterial som visar hur han misshandlar sin dåvarande flickvän, Cassie Ventura, på InterContinental Hotel i Los Angeles 2016.
Garcia berättade att Combs, via sin assistent Kristina Khorram, kontaktade honom kort efter incidenten för att få tag på videon. Efter att ha sett materialet beskrev Garcia det som ”off the record, it’s bad”. Combs uttryckte oro över att videon skulle förstöra hans karriär och erbjöd pengar för att få det enda exemplaret. Garcia och hans chef, Bill Medrano, gick med på att sälja materialet för 100 000 dollar. Combs betalade kontant och krävde att de skulle skriva på sekretessavtal med en miljon dollar i vite vid brott.
Denna video är nu en central del i åtalet mot Diddy, där han anklagas för sexhandel, utpressning och rättsvidriga handlingar.



