Ecco2k är tillbaka med ny musik - släpper "Aldehydes and Ketones"
Ecco2k är tillbaka med "Aldehydes and Ketones", hans första solosläpp på nästan fem år. Singeln kommer med en egenregisserad video.
Ecco2k har släppt singeln ”Aldehydes and Ketones”. Låten är hans första solo release sedan EP:n PXE från 2021 och markerar en ny fas i hans musikaliska och visuella uttryck.
Låten är producerad av Gud, Ecco2k:s vän och samarbetspartner. Samtidigt står Ecco2k själv för sång, text och produktion av sin vokala del.
Spelade in musikvideon i tolv länder
Den nya singeln kommer med en storslagen musikvideo som Ecco2k själv har regisserat, filmat och klippt. Filmen har spelats in i tolv länder under sex års resande och följer huvudpersonen Echo genom bergslandskap, ödemarker och stora industriella miljöer.
Videon fortsätter att utforska den speciella estetik som blivit en central del av Ecco2k:s konstnärskap, där musik, mode och visuella uttryck möts.
Ecco2k:s första solomusik på flera år
Ecco2k är även en del av det inflytelserika kollektivet Drain Gang tillsammans med Bladee, Thaiboy Digital och Whitearmor. Med sitt unika sound och visuella uttryck har kollektivet fått en stor roll inom modern undergroundrap och internetkultur.
Lyssna på ”Aldehydes and Ketones” på Spotify!



