
Foto: Pressbild
Euroo visar flera sidor på nya EP:n "STILL HERE"
Euroo är tillbaka med "STILL HERE", en ny EP med fyra låtar som visar olika sidor av hans sound, flows och storytelling.
Euroo är tillbaka med ny musik. På den nya EP:n ’STILL HERE’ samlar han fyra låtar som visar olika delar av hans sound, från nostalgiska vibbar till klassisk hiphop, tekniska flows och mer personlig storytelling.
Projektet består av fyra spår och ger Euroo utrymme att byta uttryck utan att tappa sin egen stil.
Först ut är ”PA PA”, som blickar tillbaka mot den svenska hiphopen från början av 2020-talet. Produktionen har en nostalgisk känsla, medan Euroo sätter sin egen prägel på låten med moderna flows och sitt karakteristiska sätt att skriva.
På ”2 2’s” går han åt ett annat håll. Tillsammans med Mukki bygger Euroo vidare på en klassisk hiphopkänsla med en framträdande xylofonmelodi. Spåret hämtar tydliga influenser från den amerikanska rapscenen och bryter av mot EP:ns övriga låtar.
”BIG BANG” får vi lite mer klassisk Euroo. Här ligger fokus på flow, delivery och bars när han växlar mellan olika sätt att rida beatet. Det är ett spår där hans tekniska sida får ta plats ordentligt.
EP:n avslutas med ”VAD JAG FÅR”, som går djupare. Låten kretsar kring en relation som förändrats från vänskap till konflikt och hur man själv väljer att bemöta den energi man får tillbaka. Här får Euroos storytelling större utrymme.
Lyssna på STILL HERE på Spotify!


