Felix Rosenqvist vinner Indy 500 - tredje svensken någonsin

Svensk succé i USA! Felix Rosenqvist vinner Indianapolis 500 efter den jämnaste målgången i tävlingens historia.

Svensk motorsport har fått uppleva ännu en historisk milstolpe. Under söndagen kördes den 110:e upplagan av Indianapolis 500, och efter ett helt sanslöst drama stod svenske Felix Rosenqvist som vinnare.

Det blev den jämnaste målgången i det anrika racets mer än 100-åriga historia. Rosenqvist, som kör för Meyer Shank Racing, lyckades ta sig förbi David Malukas i en stenhård spurtstrid precis innan mållinjen och vann med marginalen 0,0233 sekunder, vilket motsvarar ungefär en halv billängd.

Vinsten i ”The Greatest Spectacle in Racing” blev det perfekta avslutet på en helt magisk månad för svensken. Den 4 maj välkomnade Felix och hans fru Emille sitt första barn, dottern Stella.

Tredje svensken genom tiderna

Det dramatiska racet bjöd på stor underhållning för de 350 000 åskådarna på plats och slog ett nytt historiskt rekord med hela 70 ledarskiften under de 200 varven. Efter en krasch i slutet av loppet avgjordes allt i en sista, intensiv spurt under loppets absolut sista varv. Rosenqvist, som låg trea inför omstarten, utnyttjade farten på yttersidan och flög förbi sina konkurrenter i den sista kurvan.

I och med segern blir Felix Rosenqvist den tredje svenska föraren i historien att vinna det prestigefyllda loppet, efter Kenny Bräck (1999) och Marcus Ericsson (2022). Vinsten var Rosenqvists andra i karriären inom NTT IndyCar Series.

Nästa lopp i serien körs på Detroits gator den 31 maj.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Felix Rosenqvist (@frosenqvist)