IKEA lanserar nya golvlampor i marmor och ek

IKEA samarbetar med designstjärnan Raffaella Mangiarotti. Upptäck de nya golvlamporna MOSSPLYM och TRÅDNATE i italiensk marmor och massiv ek.

Att köpa designikoner brukar ofta innebära en saftig prislapp, men IKEA vill ändra på det. Tillsammans med Raffaella Mangiarotti, vars verk finns utställda på MoMA i New York, har de skapat två lampor som suddar ut gränsen mellan möbel och konst.

Båda lamporna har en smart dubbelfunktion: de ger både ett mjukt, uppåtriktat stämningsljus och ett riktat ljus för läsning eller arbete.

MOSSPLYM – Naturens former i ädla material

MOSSPLYM är en hyllning till skandinavisk enkelhet. Lampans smala stam i massiv ek vilar stadigt på en tung fot av vit Carraramarmor. Eftersom marmor är ett naturmaterial blir varje lampa helt unik.

  • Designen: Skärmen i formblåst glas är inspirerad av en blomma.
  • Funktion: Den övre skärmen lyser upp rummet medan en mindre, flyttbar skärm längre ner på stången ger perfekt läsljus.

TRÅDNATE – Arkitektonisk balans med mässingsdetaljer

För dig som föredrar en mer modern och grafisk stil är TRÅDNATE valet. Lampan har en hög, arkitektonisk form med detaljer i mässing.

  • Konstruktion: Två parallella stöd bär upp varsin skärm som är vända åt motsatta håll.
  • Flexibilitet: Den ena skärmen sitter på en vridbar arm, vilket gör det enkelt att rikta ljuset precis dit du behöver det.

En prisbelönt designer bakom spakarna

Raffaella Mangiarotti är ingen nybörjare i designsammanhang. Hennes tidigare arbete för IKEA blev nominerat till det prestigefyllda ”design-Nobelpriset” Compasso d’Oro. Samarbetet är långsiktigt, och IKEA bekräftar redan nu att vi kan förvänta oss ännu fler exklusiva produkter under 2027.

Var kan man köpa dem?

Lamporna finns tillgängliga på IKEA.se och i de flesta svenska varuhus (med undantag för Mall of Scandinavia samt Gävle för MOSSPLYM).