Ison & Fille gör albumcomeback - hyllar sommaren med turné

Ison & Fille gör albumcomeback - med tre festivalspelningar i sommar visar duon att de fortfarande är hjärtat av svensk hiphop.

En av Sveriges mest ikoniska hiphopduos är tillbaka, starkare än någonsin. Ison & Fille kliver åter in i rampljuset med ett nytt album på gång. Förutom ny musik väntar också livespelningar. Ison & Fille är bokade till tre festivaler under sommaren 2025. De uppträder även på Allsång på Skansen den 15 juli.

  • 31 juli – Hugo Parkfestival, Norrköping
  • 7 augusti – Kalmar Stadsfest
  • 16 augusti – Kulturfestivalen, Stockholm

En röst som format svensk hiphop

Mitt under 00-talets stiltje i svensk hiphop var det två namn som aldrig vek sig. Med klassiker som ”Jag skrattar idag” och ”Länge leve vi”, samt debutalbumet Vår sida av stan från 2002, har duon inte bara format utan också banat väg för nästa generations svenska rappare.

Både Ison Glasgow och Fille Leiva Wenger har under åren breddat sina karriärer, från tv till soloalbum, men det är tillsammans som de har satt sin mest bestående prägel på kulturen. Tidigare i år firade de sin resa med jubileumskonserter i Stockholm, Göteborg och Malmö, där fansen fick ta del av både nytt material och odödliga klassiker.

Nu fortsätter kapitlet, med ny energi, ny musik och samma äkta vibe.