
Foto: EA SPORTS
Mjällby-ikonen Jacob Bergström pikar Mbappé inför EA SPORTS FC 27
Mjällbys Jacob Bergström är tillbaka med en klockren passning till Kylian Mbappé inför släppet av EA SPORTS FC 27.
I höstas blev Mjällbys anfallsstjärna Jacob Bergström viral när han i Carina Bergfeldt fick den oväntade frågan vad han faktiskt har som inte Kylian Mbappé har.
Nu är Mjällby-hjälten tillbaka i ett nytt humorfyllt klipp där han intervjuar sig själv om exakt samma sak, detta i samband med att Mbappé presenterats som omslagsstjärna för kommande EA SPORTS FC 27.
Mål på Strandvallen och en låg rating
Svaret på vad den svenske anfallaren har som den franska superstjärnan saknar visar sig kräva lite betänketid, men Bergström hittar till slut ett par avgörande punkter.
”Mål på Strandvallen. Det har han aldrig gjort. Vilken rubrik, va?” skämtar Jacob Bergström i klippet och skickar samtidigt med en sylvass passning om spelet: ”Jag har 60-nånting i rating. Det kommer Mbappé aldrig att ha.”
Tredubbelt omslag för Mbappé
När EA SPORTS FC 27 lanseras den 25 september kommer spelet för första gången i tre olika utgåvor (Standard, Ultimate och Ultimate Plus Edition). Mbappé pryder omslaget på samtliga tre, men efter Bergströms senaste utspel återstår det att se om Mjällby-anfallaren kanske får chansen till nästa år.
View this post on Instagram



