Jazlin är äntligen tillbaka, och den här gången med något som ingen sett från henne förut. Nya singeln ”TOXIC” är en afrobeat- och dancehall-låt, ett genre-skifte som markerar ett tydligt nytt kapitel i hennes karriär.

Det är en naturlig jämförelse med hennes tidigare projekt ”Du o Ja”, men ”TOXIC” tar musiken i en helt annan riktning. Det rör sig, det studsar, och det enda rätta när man sätter på låten är att resa sig och dansa.

Jazlin har haft en period av tystnad och inte släppt i samma takt som tidigare, men med ”TOXIC” är hon tillbaka som aldrig förr. Det nya soundet skiljer sig verkligen från det hon gjort innan, och det känns som om hon hittat hem i det hon vill uttrycka och vad hon vill ge sina lyssnare.

Lyssna på ”TOXIC” och mer ny musik i DOPEST playlist!