Jonathan Anderson tar över hela Dior som kreativ chef

Jonathan Anderson tar över hela Dior - dam, herr och haute couture. Ett nytt kapitel för modehuset börjar nu. Läs mer här!

Det är officiellt: Jonathan Anderson kliver in som kreativ boss för hela Dior – dam, herr och haute couture. Det här är inte bara stort, det är historiskt. För första gången sedan Monsieur Dior själv har en enda person hela det kreativa rodret.

Det började redan i april när Anderson blev ny chef för Dior Men, efter att Kim Jones tackade för sig. Några veckor senare var det bekräftat att Maria Grazia Chiuri lämnar sina roller efter sin Cruise 2026-show. Och nu står det klart att Anderson tar över rubbet.

Efter 11 banbrytande år på Loewe, där han blandade konst, mode och könsuttryck på sitt egna sätt, är han redo att ge Dior en ny energi. Hans stil är vågad, nyskapande och ofta könsöverskridande, vilket känns helt rätt i tiden. Första herrkollektionen för Dior släpps redan den 27 juni, och damkollektionen får vi se under Paris Fashion Week i oktober.

I ett uttalande säger Anderson:

”Jag är otroligt hedrad över att få föra samman Diors dam-, herr- och couturelinjer under en och samma vision. Min drivkraft är husets empatiska anda, och jag ser fram emot att skriva nästa kapitel tillsammans med de legendariska ateljéerna.”

Även Dior-topparna på LVMH, Bernard och Delphine Arnault, hyllar beslutet. De kallar honom ”en av sin generations största kreativa talanger”, och menar att det här var rätt tidpunkt för en förändring.

Jonathan Anderson ska sätta sin prägel på en av världens mest ikoniska modehus. Och vi? Vi är så redo att se vad han levererar.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dior Official (@dior)