
Foto: Les Deux
Les Deux bygger basketplan i hjärtat av Köpenhamn
Den danska streetwear-favoriten Les Deux har precis invigt sitt senaste hjärteprojekt: en helt nyrenoverad basketplan mitt i centrala Köpenhamn, döpt till Home Court. Planen ligger i Charlotte Ammundsens Plads, bara ett stenkast från stadens puls. Och det är inte vilken plan som helst, det här är en gåva till staden, finansierad genom deras välgörenhetsinitiativ Les Deux Legacy.
Ett communityprojekt med hjärta
Invigningen lockade hundratals nyfikna, från lokala familjer till elitidrottare. Planen pryds av konstverk som symboliserar hemkänsla och gemenskap, med inspiration från Les Deuxs egna historia.
”Köpenhamn har gett oss så mycket. Det här är vårt sätt att säga tack”, säger Les Deuxs medgrundare Andreas von der Heide. ”Vi kan inte förändra världen, men vi kan ge människor bra stunder, och det räcker.”
Mer än bara sport
Basketplanen är inte bara en plats för matcher. Med hjälp från Børnebasketfonden, som samverkar med över 20 000 barn, hölls träningar för unga under invigningen.
”Lagidrott lär barn samarbete och inkludering, det här är en plats som inspirerar”, säger Jens Laulund från Børnebasketfonden.
En plats att minnas – och dela
Les Deux kom till liv 2011 av två vänner från olika bakgrunder, en från stan, en från förorten. Det som började i en källare har vuxit till ett globalt varumärke med närvaro på fyra kontinenter. Nu vill de ge tillbaka, inte bara med kläder. utan med något som stannar.
”Vi drömmer om att skapa en Home Court i varje stad vi är närvarande i”, avslutar von der Heide.
Kort om projektet:
- Permanent basketplan, öppen för alla
- Belägen vid Charlotte Ammundsens Plads, centrala Köpenhamn
- Invigd med proffsmatcher, DJ:s och kids-träning
- Skapad i samarbete med Kongstad Studio (Certified B Corporation™)
- Les Deuxs andra basketprojekt, efter Tribeca, NYC (2023)
- En plats för gemenskap, lek och minnen