Stjärnskottet Lucas Bergvall byts ut – Tottenham-fans buar

Under Spurs möte med andradivisionslaget Coventry i Ligacupen spelade 18-åringen från start – Tränaren säger ifrån.

Den svenske supertalangen Lucas Bergvall har redan fått mycket speltid i Premier League-klubben Tottenham efter sin flytt från Djurgården i början av sommaren. Många trodde att 18-åringen skulle gå ut på lån eller spela med lagets ungdomslag till en början, men mittfältaren har överträffat förväntningarna med flera inhopp i Premier League.

Under onsdagen den 18 september gjorde han sitt första start för sitt nya lag, när Spurs reste till andradivisionslaget Coventry för ett möte i ligacupen. Bortalaget tog till slut en seger med 1-2, där både Bergvall och Kulusevski sken medan Coventrys målvakt Oliver Dovin fick titta på från läktaren.

Mest blickar av alla fångade dock Bergvall, som blivit något av en publikfavorit bland Londonklubbens fans. Det finns ingen video på situationen, men enligt medier som The Mirror buade bortaklacken när Bergvall byttes ut i minut 62. Inte för att de tyckte hans insats var dålig, tvärtom. De buade för att de ville ha kvar honom på planen.

Spurs huvudtränare Ange Postecoglu fick efter matchen till och med frågor kring varför han bytte ut Bergvall, trots att han var så pass bra. Han svarade rakt: ”Jag gör inte byten på omröstningar”.

Ett fan gjorde till och med en compilation av Bergvalls höjdpunkter från matchen, där inkluderades skärmavbilder på en mängd tweets där beslutet att byta ut svensken kritiserades.