M.I.A. stämmer Kid Cudi på miljonbelopp efter turnébråket

M.I.A. stämmer Kid Cudi på 30 miljoner kronor efter att ha blivit sparkad från hans pågående turné. Läs allt om dramat här!

Det har blossat upp ett ordentligt storbråk i hiphopvärlden. Den brittiska rapparen M.I.A. stämmer nu Kid Cudi på hela 2,8 miljoner dollar (nästan 30 miljoner kronor) efter att hon blev sparkad som förband från hans pågående turné Rebel Ragers.

Enligt M.I.A. och hennes juridiska team handlar det om ett rent kontraktsbrott och ett försök att tysta hennes konstnärliga uttryck.

Sparkades efter politiskt utspel på scen

Dramat började under en spelning i Dallas i början av maj. M.I.A. klev upp på scenen och höll ett minst sagt uppmärksammat tal där hon bland annat möttes av burop från publiken.

”Jag har blivit bouncad av många anledningar, men jag trodde aldrig att jag skulle bli det för att jag är en brun republikansk väljare”, sa M.I.A. från scenen.

Bara två dagar efter konserten gick Kid Cudi ut på sin Instagram och meddelade att ”Paper Planes”-stjärnan hade gjort sitt på turnén. Cudi förklarade att han hade varit tydlig med att han inte ville ha några stötande politiska utspel på sina shower, och att han valt att plocka bort henne efter att ha blivit översköljd av meddelanden från upprörda fans.

”Ville bara ha pr för turnén”

M.I.A. slog snabbt tillbaka på sociala medier och bad Cudi att inte misstolkade hennes ord. Hon påminde honom dessutom om att hon skrivit låtar om invandrares rättigheter långt innan han tyckte det var coolt.

Nu tar hon alltså bråket vidare till domstol. I stämningsansökan hävdar M.I.A:s advokater att turnéarrangören Live Nation skrivit under på att hon fick säga precis vad hon ville på scenen. De anklagar även Kid Cudi för att ha sparkat henne enbart för att skapa pr-rubriker, då turnén ska ha haft problem med biljettförsäljningen.

M.I.A. har på senare år skapat flera rubriker för sina politiska åsikter, bland annat genom att öppet stötta Donald Trump inför det amerikanska valet, trots att hon som brittisk medborgare inte får rösta. Kid Cudis turné rullar just nu vidare utan henne och avslutas i slutet av juni.