
Foto: UEFA
Nike tar över UEFA-bollarna - lämnar adidas efter 25 år
Nike petar ner Adidas efter 25 år och blir officiell boll-leverantör för UEFA Champions League.
En historisk era inom fotbollen går mot sitt slut. Nike har säkrat ett gigantiskt avtal om att bli officiell leverantör av matchbollar till alla UEFA:s klubbturneringar för herrar. Det innebär att Nike ersätter rivalen adidas, som har haft monopol på bollen i de stora europeiska turneringarna i hela 25 år.
Slutet på en era
Det nya avtalet, som sträcker sig över fyra år, inkluderar de tunga turneringarna Champions League, Europa League och Conference League. Den stora förändringen träder i kraft från och med säsongen 2027/28. Fram till dess kommer Adidas fortsätta leverera bollar för att slutföra sin nuvarande cykel som löper till 2027.
En strategisk seger för Nike
För Nike, under ledning av den nye VD:n Elliott Hill, är detta ännu en stor skalp i kriget om fotbollsmarknaden. Nyheten kommer tätt inpå att Nike även lyckades peta ner Adidas som tröjsponsor för det tyska landslaget, en flytt som skakade om sportvärlden.
Satsningen ses som en del av en aggressiv plan för att återta marknadsandelar. Nike kämpar just nu med ekonomisk press och ett lågt aktievärde, vilket gör synligheten i världens största klubbturnering, Champions League, viktigare än någonsin.
Fokus på innovation och global räckvidd
Att Nike tar över UEFA-scenen precis efter fotbolls-VM 2026 ger varumärket en perfekt plattform för att rulla ut nya tekniska innovationer och stärka sin närvaro globalt. För fansen innebär det att vi från 2027 kommer få se den klassiska swooshen på bollarna i Europas mest prestigefyllda matcher.



