
Foto: Leo Clementi
Nisch ger hopp i mörkret med nya singeln "100 gånger"
Nisch släpper nya singeln "100 gånger" och samplar Albin Johnsén. Läs om den känslosamma låten som banar väg för det kommande debutalbumet.
Efter ett framgångsrikt 2026 med mixtapet 2025 i ryggen, växlar Nisch nu upp tempot. Idag släpps singeln ”100 gånger”, vilket markerar nästa steg i nedräkningen mot hans efterlängtade debutalbum.
En känslosam hyllning till medmänsklighet
”100 gånger” beskrivs som ett öppet brev till någon som har tappat fotfästet. Det är en naken och melankolisk skildring av att vara den trygga handen för någon som hamnat snett. Trots det tunga ämnet genomsyras låten av hopp och en stark uppmaning om att bryta negativa mönster och våga se ljuset igen.
Mästaren på samplingar
Nisch har gjort sig känd för sin unika förmåga att förvalta välkända låtar och ge dem nytt liv. Denna gång har han samplat Albin Johnséns gripande låt ”Frank”.
Med ”100 gånger” sätter Nisch tonen för vad som komma skall. Låten följer upp samarbetet med Sofijah i ”Allt handlar om dig” och är en del av en serie släpp som leder fram till albumet. För Nisch är 2026 året då han på allvar får berätta sin historiam med pennan ständigt mot pappret och en outtömlig källa av berättelser.
Lyssna på ”100 gånger” och mer ny musik i DOPEST playlist!



