
Foto: Illumination Entertainment/Universal Pictures
Illumination bekräftar: Ny Super Mario-film på gång
Nintendo bekräftar "The Super Mario Galaxy Movie" - premiär våren 2026 med Chris Pratt och gänget tillbaka i rollerna.
Nintendo drog igång sin september-Direct 2025 med ett stort avslöjande: Illumination, studion bakom den första Super Mario Bros.-filmen, är tillbaka och jobbar på en ny animerad Super Mario-film med titeln ’The Super Mario Galaxy Movie’.
Filmen baseras på det klassiska Wii-spelet från 2007 och blir ett nytt samarbete mellan Nintendo och Minions-studion. I samband med tillkännagivandet visades en första trailer som gav en liten titt på filmen, samt avslöjade dess officiella titel och logotyp.
Kända röster återvänder
Röstskådespelarna från den första filmen återvänder för att ge liv åt våra favoriter:
- Chris Pratt som Mario
- Anya Taylor-Joy som Princess Peach
- Charlie Day som Luigi
- Jack Black som Bowser
- Keegan-Michael Key som Toad
- Kevin Michael Richardson som Kamek
Frågetecken kring nya karaktärer
Fans undrar nu mest över vem som kommer att spela Rosalina, som debuterade i spelet 2007 men inte dök upp i den första filmen. Dessutom finns en möjlighet att Yoshi kommer tillbaka, men det är fortfarande oklart om Marios dinosaurievän får några repliker.
Med en kombination av välkända röster, klassisk spelnostalgi och nya karaktärer ser ’The Super Mario Galaxy Movie’ ut att bli en spännande fortsättning på filmserien för både gamla och nya fans.
Filmen släpps på bio april 2026. Spana in teasern nedan!



