
Foto: Patta
Patta x Nike gör sig redo för drop 2
Patta & Nike firar 20 år tillsammans med nya Air Max 90 "Waves" i svart och vitt - plus en tracksuit med klassisk Patta-energi.
Patta och Nike är tillbaka med en ny våg av samarbeten, bokstavligt talat. Efter succén med ”Waves”-serien 2021 fortsätter duon sitt gemensamma flow, den här gången med nya versioner av Air Max 90 och matchande streetwear.
Första släppet bjöd på färgglada Air Max 90:s, men nu går man åt andra hållet. Den andra droppen bjuder på två neutrala färger: en svart och en vit variant, båda med cleana gum-ytor på sulan. Självklart är den ikoniska vågiga mudguarden tillbaka, och skorna kommer i en mix av mocka, läder och mesh för en lyxig men sportig känsla.
20 år tillsammans – firas med tracksuit och tees
För att markera 20 år av samarbete släpper Patta och Nike också ett avslappnat sportset. En oversized tracksuit i tvåton kommer också släppas med broderade loggor och texten ”PATTA GOT LOVE FOR ALL” över ryggen. Kollektionen rundas av med ”TEAM PATTA”-t-shirts och strumpor som matchar Air Max 90-temat.
Releasedatum
Kollektionen finns redan ute hos Patta, både i butik och online. Den vita skon släpps även via Nike SNKRS den 27 juni. Men heads up: den svarta colorwayen är exklusiv för Patta. Missa inte.



