Reyn släpper EP:n ENSAM I ETT SOLD OUT ROOM

Reyn släpper sin mest personliga EP hittills: ENSAM I ETT SOLD OUT ROOM. Läs om det sårbara projektet och hans gästspelning på Avicii Arena.

Reyn är tillbaka med ny musik och släpper sin efterlängtade EP ENSAM I ETT SOLD OUT ROOM. Projektet markerar en ny, mer sårbar era för artisten som bjuder på ärliga texter om identitet, relationer och självbild.

Ett inblick i det inre rummet

På den nya EP:n hittar vi bland annat de tidigare släppta spåren ”INGET E SAMMA” och ”TÅRAR”, som båda har satt en djupare och mer självrannsakande ton för hela projektet.

Reyn beskriver själv att arbetet med musiken har varit både roligt och utlämnande:

”Den här EP:n symboliserar det där inre rummet man bär med sig, där ens djupaste känslor, sårbarheter och tankar finns. Jag har försökt vara så ärlig jag kan… Det känns som att det sitter en slutsåld publik i mitt inre rum med den här EP:n.”

Aktuell på SVT och redo för stor scen

Det är fullt upp för Reyn just nu. Utöver musiksläppet syns han som programledare i den nya SVT Play-serien ”Första versen”, där han tillsammans med Hamza Ftouni och Emil Forsbrand letar efter ny musik till dramaserien Festen.

Dessutom väntar en fullspäckad livesommar med festivalspelningar på bland annat Summer On. Redan imorgon, den 16 maj, kliver han dessutom upp på scenen i Avicii Arena som gäst under Jireels stora konsert.

Lyssna på ENSAM I ETT SOLD OUT ROOM på Spotify!