Riot Games lägger ner den aktiva utvecklingen av 2XKO

Riot Games bekräftar att den aktiva utvecklingen av fightingspelet 2XKO avslutas i december 2026. Återbetalningar och sista spelare väntar.

Det blir ingen långvarig storsatsning på e-sportscenen för Riot Games gratis fightingspel 2XKO. I ett officiellt besked meddelar studion att den aktiva utvecklingen av spelet kommer att avslutas i december 2026, då spelarantalet inte nått de nivåer som krävs för att hålla projektet ekonomiskt hållbart.

Tjänsterna och servrarna kommer dock att hållas igång efter december, vilket gör att spelet fortfarande går att spela online och offline på PC, PlayStation 5 och Xbox Series X|S.

Återbetalningar och upplåst innehåll

Som en del i avslutningsfasen stoppar Riot alla köp av in-game-valutan KO Points med omedelbar verkan. Alla spelare som spenderat pengar i spelet före den 20 augusti kommer att få sina köp helt återbetalda.

I samband med den kommande uppdateringen 1.3.1 i september låses samtliga mästare (champions) upp gratis för alla spelare. Riot tar även bort Ranked-läget för att samla kvarvarande spelare i Casual-lobbies och erbjuda ett billigt samlingspaket (Ultimate Bundle) för kvarvarande kosmetiska prylar.

Två sista mästare kvar

Innan den sista buggfixen rullas ut i december planerar studion att släppa två sista karaktärer från League of Legends-universumet:

  • Lux: Släpps i september (Patch 1.3.1)
  • Samira: Släpps i oktober (Patch 1.3.3)

Efter att det sista innehållet har rullats ut flyttas fokus hos teamet över till nya R&D-projekt inom andra spelgenrer.