Rituals lanserar två nya parfymkollektioner

Rituals lanserar 16 nya parfymer i höst genom Founder’s Collection och Aeonian, med exklusiva dofter för olika stilar och tillfällen.

Rituals verkar satsa stort på parfym i höst. I oktober 2026 lanserar varumärket både Founder’s Collection och Aeonian, två kollektioner med totalt 16 nya dofter.

Founder’s Collection – dofter med personlig historia

Founder’s Collection består av åtta parfymer som bygger på Rituals-grundaren Raymond Cloostermans personliga vision, tillsammans med hans familj.

Kollektionen är skapad för att fånga känslor som glädje, optimism och vardagslyx. Dofterna har utvecklats tillsammans med det internationellt prisbelönta parfymhuset dsm-firmenich och är framtagna med fokus på hur doft kan påverka vårt välbefinnande.

Founder’s Collection finns i åtta olika dofter och kommer i 50 ml för 699 kronor. För den som vill testa kollektionen finns även miniatyrer på 15 ml för 289 kronor.

Aeonian tar Rituals in i haute parfumerie

Samtidigt lanserar Rituals Aeonian, en ny kollektion med åtta unisexdofter inom haute parfumerie.

Även Aeonian har utvecklats i samarbete med dsm-firmenich och är en del av Rituals fortsatta satsning på mer exklusiv parfym. Kollektionen riktar sig till både kvinnor och män och består av åtta olika doftprofiler.

Aeonian kostar 939 kronor för 60 ml, medan en miniatyr på 15 ml kostar 349 kronor.

Både Founder’s Collection och Aeonian lanseras i oktober 2026 och finns hos Rituals, utvalda varuhus och på RITUALS.com.