Hollywood-ikonen Robert Duvall har dött - blev 95 år

Världen sörjer en av filmhistoriens sanna giganter. Robert Duvall, känd för sina oförglömliga roller i mästerverk som Gudfadern och Apocalypse Now, har somnat in fridfullt i sitt hem vid 95 års ålder.

Det var under söndagen som den Oscarsbelönade skådespelaren gick bort i sitt hem i Virginia, omgiven av nära och kära. Hans fru, Luciana, beskriver honom i ett uttalande som en passionerad berättare som älskade sitt hantverk lika mycket som han älskade en god måltid och ett gott samtal.

En karriär som definierade amerikansk film

Robert Duvall hade en karriär som sträckte sig över sex decennier. Han blev snabbt en favorit hos regissören Francis Ford Coppola och spelade den lojala rådgivaren Tom Hagen i de två första Gudfadern-filmerna.

Han satte även ett outplånligt avtryck i krigseposet Apocalypse Now. Trots en begränsad tid på duken blev hans replik ”I love the smell of napalm in the morning” en av de mest ikoniska i filmhistorien.

Hyllas av kollegorna

Nyheten har mötts av stor sorg i Hollywood. Al Pacino, som spelade mot Duvall i Gudfadern, kallar det för en ära att ha fått arbeta med honom och beskriver hans talang som ett ”fenomenalt arv”. Även regissören Francis Ford Coppola och skådespelare som Adam Sandler och Jamie Lee Curtis har skickat sina hyllningar.

Oscarsvinst och bredd

Duvall nominerades till hela sju Oscars under sitt liv. Han vann statyetten för bästa manliga huvudroll 1983 för sin prestation i Tender Mercies, där han spelade en nergången countrysångare. Hans resa på vita duken började dock långt tidigare, redan 1963, i rollen som Boo Radley i klassikern To Kill a Mockingbird.

Robert Duvall lämnar efter sig ett arv av karaktärer som präglats av tyngd, sanning och en unik mänsklig närvaro.

Robert Duvall (1931 – 2026)

  • Genombrott: To Kill a Mockingbird (1963)
  • Största roller: Gudfadern, Apocalypse Now, The Apostle, Lonesome Dove.
  • Utmärkelser: Vann en Oscar för Tender Mercies (1983).

Vila i frid.