
Foto: @fifaclubworldcup/Instagram
Saker att hålla utkik på inför Klubblags-VM
Sent in på lördag natt spelas premiärmatchen av Klubblags-VM i USA. Här kommer de viktigaste sakerna att ha koll på inför den stora turneringen.
Under Klubblags-VM kommer de bästa klubbarna i världen att ställas mot varandra. Många är redan bekanta med dessa klubbar likt Real Madrid, Manchester City, PSG och andra europeiska topplag. Istället blir det en chans för många att se topplag utanför Europa spela för första gången. Al-Ahly (Egypten), Boca Juniors (Argentina), Flamengo (Brasilien), Urawa Reds (Japan) och Al Hilal (Saudiarabien) är alla lag utanför Europa som har chanser att gå långt i turneringen.
Lionel Messi
För många kommer det också bli en fröjd att få se Lionel Messi spela igen. Messi spelar för den amerikanska klubben Inter Miami och många har därför sett väldigt lite av honom de senaste åren. Inter Miami spelar mästerskapets premiärmatch mot Al-Ahly 02.00 Söndag morgon. Då lär vi också se Messis gamla lagkamrater Luis Suárez, Jordi Alba och Sergio Busquets som också spelar för Inter Miami.

Messi i sin nuvarande klubb Inter Miami
Världsstjärnor ställs mot varandra
Trent Alexander-Arnold kommer spela sin första match för Real Madrid under mästerskapet. Han presenterades officiellt av klubben under torsdagen och är nu klar för att spela för klubben. Mästerskapet kommer vara präglat av de allra största världsstjärnorna inom fotbollen. Namn som Mbappé, Bellingham, Haaland och Kane kommer alla att ställas mot varandra i vad som lär bli fartfyllda matcher. Exempel på stjärnor från klubbar utanför Europa är Edison Cavani (Boca Juniors), Sergio Ramos (Monterrey) och Joao Cancelo (Al Hilal).
Svenska inslag
Klubblags-VM har också en del svenska inslag. Av de lagen som är med i turneringen finns det tio svenskar i spelartrupperna. De flesta står utanför startelvan men det finns hopp att få se inhopp av svenska spelare. De svenskar som är med i turneringen är:
- Jonah Kusi-Asare (Bayern München)
- Daniel Svensson (Borussia Dortmund)
- Elyas Bouzaine (Esperance Tunis)
- Deniz Gül (FC Porto)
- Jonas Rouhi (Juventus)
- John Mellberg (RB Salzburg)
- Samuel Dahl (Benfica)
- Darijan Bojanic och Gustav Ludwigson (Ulsan Hyundai)
- Samuel Gustafsson (Urawa Reds)
Kritik
Trots att det finns många saker som lockar har Klubblags-VM också fått en hel del kritik. Norges förbundskapten Ståle Solbakken har nyligen gått ut med att han inte kommer se en enda match. Detta är något som Sveriges tränare Jon Dahl Tomasson instämmer med då han menar att turneringen är onödig. När svenska landslagsspelaren Hugo Larsson fick frågan svarade han att han var ganska glad att han inte skulle spela turneringen. Det finns alltså spännande element med det nya Klubblags-VM men ytterligare en turnering innebär också ännu mindre semester för spelare. Detta kommer troligtvis leda till fler skador nästa säsong.