Seedy droppar EP:t 'Northside Summer'

Seedy släpper EP:t Northside Summer med produktion från Jay Giovanni, firawii och Tyan. en mix av sommartune och sena kvällsrides.

Seedy är tillbaka och den här gången med ett helt EP. Northside Summer levererar precis det namnet lovar, en mix av varm festkänsla och sena sommarkvällsrides.

Bakom produktionen på EP:t hittar vi tre namn från BandoCollective. Jay Giovanni, känd från produktioner på ”Sicily” och ”My Name Is”, och som nyss var med på ett släpp med Z.E som tog sig in på Sveriges Top 50. Firawii, som slagit igenom på TikTok och haft ett uppmärksammat släpp med Jireel. Och Tyan, som ligger bakom Seedys senaste sommarbangers ”Come4me” och ”4 Da Streets”.

Det är ett starkt upplägg, och EP:t lovar att visa varför Seedy fortfarande är ett namn att räkna med i det svenska musiklandskapet. Artisten själv har länge sagt att det här året ska bli hans mest aktiva hittills, och Northside Summer är bara starten på det nya kapitlet.

Lyssna på Northside Summer på Spotify!