DC Studios släpper trailer till Supergirl

Se den nya trailern för Supergirl! Milly Alcock tar plats som Kara Zor-El där även Jason Momoas Lobo och hunden Krypto gör entré.

DC Studios har precis släppt en ny trailer för den kommande storfilmen Supergirl, och det ser ut att bli något utöver det vanliga.

Trailern till Supergirl sätter tonen direkt med Jimmy Ruffins klassiker ”What Becomes of the Brokenhearted”. Låten ramar in den känslosamma resan för Kara Zor-El, som förlorat hela sin hemplanet, och den unga Ruthye som söker Karas hjälp för att hämnas sina föräldrar.

Action möter känslor

Storyn kretsar kring jakten på skurken Krem, som inte bara mördat Ruthyes föräldrar utan även skjutit Karas trogna följeslagare, hunden Krypto. Det som börjar som en jakt på hämnd ser ut att utvecklas till en berättelse om vänskap och att hitta en ny familj mitt i all förlust.

Jason Momoa gör entré som Lobo

Något som verkligen fått fansen att gå igång är trailerns humor och action, mycket tack vare Jason Momoa. Han dyker upp i rollen som den galna prisjägaren Lobo, och trailern skvallrar om att han kommer ha en rejäl roll i filmen. Dessutom får vi se en kort skymt av David Corenswet som Superman.

Filmen regisseras av Craig Gillespie och ser ut att blanda mörkare teman med DC:s nya, fräscha stil.

Supergirl har biopremiär den 26 juni.