W8 är tillbaka med "Pinnochio"

Efter ett års paus är W8 tillbaka med "Pinnochio" - ett unikt sound som får dig att dansa och tänka samtidigt.

Efter nästan ett års tystnad är W8 äntligen tillbaka, och det med något helt nytt. Den svensk-albanska artisten släpper singeln ”Pinnochio”. Här tar han ut svängarna med en lekfull, men ändå mörk, klubbvibe som definitivt sticker ut på den svenska hiphopscenen.

En låt som är både fest och film

”Pinnochio” bjuder på ett unikt sound där drum and bass möter en kuslig orgel och en refräng som fastnar direkt. Med ett studsig flow, melodisk vers och ett beat som skriker dansgolv målar låten upp en bild av en stökig festnatt.

”Det är väldigt fräscht men samtidigt smutsigt. Något nytt som inte gjorts förut i Sverige.”

W8 beskriver låten som ”en vibe som aldrig tar slut”, och det märks. Det är fritt, studsig energi med glimten i ögat, men också en känsla av att något lurar under ytan.

Karriären började i trap-fåran, men idag rör sig W8 mer mot UK hiphop med afrobeats-influenser. Han var dessutom första signade artisten på Jireel’s skivbolag Records By MOTY, redan innan han ens släppt sin första officiella vers. Sedan dess har han bland annat släppt ”Andas” med Jireel, en låt som streamats över en miljon gånger.

Med ”Pinnochio” visar W8 att han inte är rädd för att testa nytt, och lyckas dessutom göra det på ett sätt som känns både personligt och dansgolvsvänligt.

Lyssna på ”Pinnochio” och mer ny musik i DOPEST playlist!