Way Out West Recap 2025 - se bilder & höjdpunkter från årets festival

Way Out West 2025 levererade maxad musik, starka samhällsinitiativ och publikrekord i Slottsskogen. Läs mer här!

Way Out West 2025 blev en historisk upplaga som både lockade rekordpublik och bjöd på minnesvärda musikögonblick. Under tre dagar fylldes Slottsskogen av 78 000 besökare, den högsta siffran i festivalens 17-åriga historia, med fredagen och lördagen som de mest välbesökta någonsin.

Filmprogrammet var också starkt, med 13 utvalda titlar som sträckte sig från romantiska komedier och dokumentärer till prisbelönta filmer som drog fulla hus. Sammantaget cementerade 2025 års upplaga sin plats som en av Nordens viktigaste och mest dynamiska kulturhändelser.

Höjdpunkterna från Way Out Wests första dag

Torsdagskvällen bjöd på perfekt festivalväder. Mulet men torrt, och med en stämning som redan från början var på topp. Publiken fick uppleva en blandning av musikaliska ögonblick som spände från det lågmälda och känslosamma till det storslaget energiska.

Beth Gibbons från Portishead levererade en drömlik spelning i Linnétältet, där stråkar mötte elektroniska ljud och skapade en filmisk känsla. Iggy Pop, 78 år gammal, visade att han fortfarande är en urkraft på scenen, och rev av klassiker som Lust for Life med samma råa energi som alltid. Den nordirländska raptrion Kneecap hade sin spelning under torsdagen. En av årets mest omtalade och politiskt laddade bokningar.

Den brittiska duon Bicep tog sedan över Linnétältet med ett pulserande DJ-set fyllt av laser, rökmaskiner och klubbvibbar som fick hela publiken att dansa. Kvällen avslutades med svenska Kite, som bjöd på en dramatisk och visuellt spektakulär show. Ett avslut som satte ribban skyhögt för resten av festivalen.

Fredag: mest hypade dagen

Fredagen var helt fullpackad, festivalen var trots allt helt slutsåld sen länge. Molly Sandén var självsäker hela vägen när hon stod på scen. Kelly Lee Owens levererade fet electropop i Linnétältet och fick alla att dansa med och Irland stod för power med CMAT som fyllde Höjden till max. Några märkvärdiga artister som också uppträdde var MK Gee, Pa Salieu, Dizzy, Cherrie, Little Simz, och såklart Yung Lean & Bladee.

Sist har vi Charli XCX. Väntan innan hennes spelning var lite seg, men när hon väl kom ut exploderade hela Slottsskogen. Hennes hyperpop-låtar och energi smittade av sig och det var tydligt att hon älskar Sverige och Way Out West. Även om Robyn fattades, och Guess hade bytt ut Billie Eilish, så var det ändå fest. Yung Lean kom dessutom ut direkt efter sin spelning för att köra ”360” tillsammans med henne. Brat-sommaren är långt ifrån över.

Lördagen: ett perfekt avslut

Lördagen kändes nästan som ett mini-Pride. Regnbågsflaggor syntes överallt och stämningen var grymt inkluderande, här fanns inga blickar eller fördomar, bara kärlek och musik. Ömma fötter och trötta ryggar stoppade ingen från att maxa sista festivaldagen. Kerstin Ljungström bjöd på skön gitarrpop, Omar Rudberg visade grymma moves, och Lola Young och PinkPantheress charmade med sin brittiska pop.

Daniela Rathana ägde scenen med sin kraftfulla röst och mix av pop, R&B och gospel. Pet Shop Boys levererade med synthpop i världsklass, medan Chappell Roan tog över med sin magiska sagovärld och galna scenshow som verkligen satte pricken över i:et på festivalen.