
Foto: ”2M – UTAN PUBLIK (DOCUMENTARY)” via Youtube / Skärmavbild
2M är tillbaka med nya singeln "PASS"
Den svenska drill-pionjären 2M är tillbaka. På nya singeln "PASS" reflekterar han över resan från orten till framgången.
Den svenska drill-scenens egen pionjär 2M fortsätter att hålla tempot uppe. Efter en rad tunga släpp under det senaste året levererar han nu sin nya singel ”PASS”, en spår som på klassiskt 2M-manér blandar rå gaturealism med träffsäkra popkulturreferenser och ett kompromisslöst gatusound.
Låtens centrala tema etableras direkt i det catchiga introt och refrängen, där 2M reflekterar över den kontrastrika resa han gjort i livet.
Referenser till sport, lyx och gatan
Textmässigt rör sig 2M i ett rasande tempo mellan helt olika världar. Han visar prov på sin bredd genom att slänga ut sportreferenser till fotbollsikonen Iago Aspas och tennislegendaren Rafael Nadal, för att i nästa sekund måla upp en mörkare bild av polisrazzior, häktningar och lojalitet till sina vänner på anstalten.
Han bjuder även på internationella vibbar när han reppar franska hiphop-fästen i raden:
”Som jag Carola, tja, hej, salam, reppar min ort, Marseille Paname”.
Låten pendlar skickligt mellan det hårda gatu-soundet och ett mer klubb- och lyxinriktat fokus i den andra versen, där referenser till Hennessy-flaskor, lyxväskor och resor till Beverly Hills avlöser varandra.
Lyssna på ”PASS” och mer ny musik i DOPEST playlist!



