Aleks fortsätter mot album med "Success"

Andra singeln från det kommande albumet testar på afrobeat med produktion av Mack Beats – Inspirerad av Asake.

Aleks personliga första album och legendariska features (”Underklassmusik”, ”Stationen” etc.) tog svensk soul in i samtiden och verkligheten. Med nya skivan (som släpps sent januari) vill han lämna efter sig något positivt och ge ett lyckligt slut på albumtrilogin, som började med kritikerrosade Inte längre fiender (2011) och fortsatte med lika hyllade Livet mellan raderna (2016).

Tidigare fick vi den första singeln ”Eran Låt” och dagens release fortsätter bygga mot albumet. Aleks släpper nu den livsbejakande, Mack Beats-producerade och afrobeatsinspirerade singeln ”Success”.

”Jag har en hat/kärleksrelation till musik eftersom jag vet hur kraftfull och stark den kan vara. När du skriver en låt kan det nästan vara som att du skriver manus till ditt kommande liv. Om jag då bara berör svårigheter blir det vad jag kan förvänta mig. På ett sätt försöker jag nu med musiken skriva min framtid och manifestera saker som jag har, som jag uppskattar och som jag vill ha mer av”, säger Aleks.

Aleks berättar om sin inspiration bakom soundet på ”Success”.

”När jag gjorde den var jag nog lite inspirerad av Asake, den nigerianske artisten. Då han kom fram hade han en skön vibe på sina grejer som jag kunde relatera till.”

Efter att ha hållit låg profil en längre tid är Aleks nu tillbaka på riktigt och vi kan vänta oss mer inför januari, då den efterlängtade avslutande delen i skivtrilogin släpps som hans första album på drygt åtta år.

Lyssna på ”Success” och mer ny musik i DOPEST Playlist!