
Foto: Luzette
Fête de la Moule återvänder till Luzette - franska musslor på Centralstationen
Matfestivalen Fête de la Moule är tillbaka på brasseriet Luzette i Stockholm. Njut av Bouchot-musslor och en exklusiv avsmakningsmeny.
Musselälskare har något alldeles extra att se fram emot under sensommaren. Mellan den 18 och 30 augusti återvänder den uppskattade mattraditionen Fête de la Moule till det franska brasseriet Luzette, beläget i ankomsthallen på Stockholms Centralstation.
Under knappt två veckor hyllas den franska brasseriekulturen med musslor i alla dess former, från klassiska rätter till nya smakkombinationer.
Exklusiva råvaror och nyhet för lunchen
Huvudnumret på menyn är importerade Bouchot-musslor från Normandie, men gäster hittar även norska pilgrimsmusslor, venusmusslor och hjärtmusslor. Utöver klassiker som Moules Marinière serveras även varianter med Roquefortost och portugisiska influenser.
Som komplement till maten introducerar restaurangen i år ett handplockat urval av torr fransk cider tillsammans med det ordinarie vin- och ölsortimentet. För första gången någonsin kommer festivalmenyn dessutom att serveras under både lunch och middag.
”Musslor är en råvara som verkligen bär på den franska bras-seriekulturen. Bouchot-musslorna från Normandie är bland de bästa som finns och på Luzette vill vi visa att de fungerar i flera sammanhang”, hälsar Ola Stålnacke, kökschef på Luzette.
Menyn under Fête de la Moule
Snacks & Förrätter:
- Moules escabeche: Blåmusslor i tomat, kapris och vinäger på toast (95 SEK)
- Gratinerade venusmusslor: Med harissa-smör, pangrattato och spenat (165 SEK)
- Tartelett: Med halstrad pilgrimsmussla, löjrom, potatiskräm och brynt smör (195 SEK)
- Hjärtmusslor à la Portugaise: Med chorizo, koriander, jalapeño och tomat (175 SEK)
Varmrätter:
- Moules marinière: Blåmusslor, vitt vin, vitlök, persilja och grädde (195 / 265 SEK)
- Moules frites: Serveras med Luzettes egna pommes frites och aioli (295 SEK)
- Moules Roquefort: Blåmusslor tillagade med Roquefortost (295 SEK)
För den som vill ha den fulla upplevelsen erbjuds även en Meny de la moule för 645 SEK där fyra utvalda rätter ingår, avrundat med en klassisk fransk äppelkaka (Gâteau aux pommes).
Bordsbokning rekommenderas via restaurangens hemsida, men drop-in erbjuds i mån av plats.



