FIFA överväger att utöka VM 2030 till 64 lag

FIFA-presidenten Gianni Infantino öppnar för att utöka fotbolls-VM till hela 64 lag inför turneringen 2030.

Efter att sommarens fotbolls-VM med 48 lag beskrivits som en dundersuccé blickar FIFA-presidenten Gianni Infantino redan framåt. Nu bekräftar han att organisationen officiellt ska undersöka möjligheten att utöka turneringen till hela 64 landslag inför det historiska 100-årsjubileet år 2030.

I en intervju med schweiziska Bluewin förklarar Infantino att diskussionerna i relevanta kommittéer kommer att dra igång så fort årets mästerskap har avslutats.

Vill ge mindre nationer chansen

Infantino försvarar idén med att kvaliteten på världsfotbollen blir allt högre och pekar på årets turnering som ett kvitto, där bland annat nio av tio afrikanska lag tog sig vidare till slutspel.

”När man arrangerar ett VM är det viktigt att göra det för hela världen. Varje nation ska ha rätt att drömma om att få delta. Om man inte ger mindre länder chansen kommer de att sakna drivkraften att fortsätta utvecklas”, säger Infantino.

Idén om 64 lag väcktes ursprungligen av det sydamerikanska fotbollsförbundet CONMEBOL som en engångsföreteelse för att fira att det 2030 är exakt 100 år sedan det allra första världsmästerskapet spelades i Uruguay.

Möter hårt motstånd från Europa

Planerna tas dock inte emot med öppna armar av alla. UEFA-presidenten Aleksander Ceferin har redan sågat förslaget och kallat det för en ”dålig idé” som riskerar att skada turneringens status och förstöra det europeiska kvalet. Även Ghanas f.d. förbundskapten Carlos Queiroz har uttryckt kritik och menat att de senaste utökningarna har fått VM att kännas alldeles för vardagligt.

Medan fotbollsvärlden debatterar framtiden ska årets mästerskap först spelas klart, där Argentina, England, Frankrike och Spanien just nu gör upp om titeln.