Frankrike inför ny lag mot “ultra”-fast fashion

Snabbmode får smäll i Frankrike, ny lag straffar lågprisjättar som Shein och Temu för klimatpåverkan. Läs mer här!

Den Franska senaten har klubbat igenom en ny lag som sätter stopp för så kallad ”ultra”-fast fashion. Lagen, som nu går vidare till EU-kommissionen, riktar sig särskilt mot nätjättar som Shein och Temu, kända för att pumpa ut nya plagg i raketfart och sälja dem för nästan ingenting.

Vad går lagen ut på?

  • Förbud mot reklam för ultrasnabbt mode.
  • En miljöavgift per plagg. 5 euro redan nästa år, och upp till 10 euro 2030.
  • Lagen ska träffa de företag som producerar mer än 1000 nya produkter per dag.

Frankrike är alltså på väg att bli det första landet i världen som faktiskt lagstiftar mot ultra fast fashion. Och det är kanske inte så konstigt, landet slänger i snitt 35 plagg per person varje år. Det blir över 2 miljarder kläder i soporna, varje år.

Vilka påverkas?

Framför allt Shein och Temu, som ofta har tusentals nya produkter i sina appar varje dag och lockar unga konsumenter med extremt låga priser. Men lagförslaget gör skillnad på snabbmode och ”ultrasnabbt” mode, vilket innebär att kedjor som H&M och Zara kommer undan lite lättare.

Shein har svarat med att de inte alls tycker att de är problemet, snarare en lösning, enligt dem själva. Men franska politiker håller inte med. De vill stoppa överproduktionen, skydda miljön och ge konsumenter mer hållbara alternativ.

Vad händer nu?

Nu ska lagförslaget granskas av EU-kommissionen, och sen väntar fler förhandlingar i Frankrikes underhus. Men mycket pekar på att lagen faktiskt blir verklighet, och i så fall kan det här bli en vändpunkt för hela modebranschen.

Frankrike vill helt enkelt att vi slutar se kläder som engångsartiklar. Och det kanske är på tiden. Det betyder inte att man måste sluta shoppa, bara att det inte ska kosta planeten varje gång du klickar hem ett nytt linne för 19 spänn.