Miljardkuppen mot Louvren blir film - regisseras av Romain Gavras

Det uppmärksammade miljardrånet mot Louvren förra året blir film. Den hyllade regissören Romain Gavras tar sig an kuppen.

Det har bara gått sju månader sedan det fräcka och uppmärksammade rånet mot Louvren i Paris, men redan nu står det klart att den spektakulära händelsen ska bli långfilm.

Det var den 19 oktober 2025 som tjuvar lyckades ta sig in på det världsberömda museet och komma över smycken och juveler till ett uppskattat värde av nära en miljard kronor. Trots att sju månader har gått av polisutredning, och de huvudmisstänkta har gripits, är de ovärderliga juvelerna fortfarande spårlöst borta.

Baseras på ny bok

Nu meddelar bokförlaget Flammarion att filmrättigheterna till historien har sålts till produktionsbolaget Iconoclast. Filmen kommer att baseras på den undersökande boken ”Main basse sur le Louvre”, som är skriven av tre journalister från de franska tidningarna Le Parisien, Le Monde och Paris Match.

Stjärnregissör vid rodret

Det blir den franske regissören Romain Gavras som får i uppdrag att filmatisera kuppen. Gavras har tidigare gjort sig ett stort namn inom populärkulturen genom att regissera hyllade musikvideor (bland annat till Kanye West och MIA) samt Netflix-filmen Athena. Han är även aktuell med Hollywoodfilmen Sacrifice där tunga namn som Anya Taylor-Joy, Charli XCX och Yung Lean står på rollistan.

Vem som ska spela huvudrollerna i den kommande Louvre-filmen, eller vad titeln blir, är i dagsläget inte officiellt.