Frida Franzén, Tarik Saleh, Tawfeek Barhom & Fares Fares på röda mattan.

Lyssna på Guldbaggegästernas bästa pepplåtar från röda mattan

Lyssna på festlistan sammansatt av skådespelare, regissörer, musikartister, med mera

Igår kväll samlades den svenska filmeliten på Cirkus i Stockholm för att fira det föregångna filmåret. Medan galan gick som väntat, vissa vann, vissa förlorade, var det ett moment som överraskade röda mattans besökare. De förbipasserande blev nämligen ombedda att lägga till sina bästa pepplåtar i en Spotifyspellista, som vi nu presenterar för er läsare.

Listan erbjuder en varierad blandning av klassiker och nya favoriter, och bland självklarheter som ABBAs ''The Winner Takes It All'' hittar vi två spår från Rosalías hyllade album MOTOMAMI.

Kvällens stora vinnare, Ruben Östlund, valde ''Marea (we've lost dancing)'' av Fred Again.., som även förekommer i regissörens sexfaldigt Guldbaggebelönade film Triangle of Sadness. För vissa verkade pressen av att välja rätt låt större än själva galan, men det hindrade inte Fares Fares att självsäkert knappa in Bowies ''Space Oddity''. Samtidigt menade Christer Lindarw att det självklart bara finns ett rätt svar, kan du lista ut vad det kan vara?

Nedan hittar du en sammanställning av vinnarna samt de nominerade i ett urval av kategorier.

Bästa film

”Boy from Heaven” Tarik Saleh

”Comedy Queen” Sanna Lenken

”Historjá – Stygn för Sápmi” Thomas Jackson

”Jag är Zlatan” Jens Sjögren

”Triangle of Sadness” Ruben Östlund - Vinnare

 

Bästa regi

Sanna Lenken ”Comedy Queen”

Tarik Saleh ”Boy from Heaven”

Jens Sjögren ”Jag är Zlatan”

Ruben Östlund ”Triangle of Sadness” - Vinnare

 

Bästa kvinnliga huvudroll

Bahar Pars ”Maya Nilo (Laura)”

Katia Winter ”Året jag slutade prestera och började onanera”

Sigrid Johnson ”Comedy Queen” - Vinnare

Vera Vitali ”Länge leve Bonusfamiljen”

 

Bästa manliga huvudroll

Granit Rushiti ”Jag är Zlatan” - Vinnare

Oscar Töringe ”Comedy Queen”

Tawfeek Barhom ”Boy from Heaven”

Sven Wollter ”Dag för dag”

 

Bästa kvinnliga biroll

Carla Sehn  ”Stammisar”

Dolly de Leon ”Triangle of Sadness” - Vinnare

Marika Lindström ”Bränn alla mina brev”

Liv Mjönes ”Tack för senast”

 

Bästa manliga biroll

Fares Fares ”Boy from Heaven”

Håkan Bengtsson ”Jag är Zlatan”

Sten Ljunggren ”Bränn alla mina brev”

Zlatko Buric ”Triangle of Sadness” - Vinnare

 

Bästa manus

David Lagercrantz och Jakob Beckman ”Jag är Zlatan”

Ruben Östlund ”Triangle of Sadness”

Tarik Saleh ”Boy from Heaven” - Vinnare

Lovisa Sirén och Peter Modestij ”Maya Nilo (Laura)”

 

Bästa foto

Jonas Alarik ''Svart Krabba'' - Vinnare

Simon Pramsten ''Comedy Queen''

Stellan Runge ''Bränn alla mina brev''

 

Bästa klippning

Fredrik Morheden och Crazy Pictures ”UFO Sweden”

Theis Schmidt ”Boy from Heaven”

Åsa Mossberg och Line Schou ”Döttrar” - Vinnare

 

Bästa dokumentärfilm

''Döttrar'' Jenifer Malmqvist

''The Scars of Ali Boulala'' Max Eriksson

''Historjá - Stygn för Sápmi'' Thomas Jackson - Vinnare

''Nelly & Nadine'' Magnus Gertten

 

Bästa originalmusik

Eirik Havnes Historjá - ''Stygn för Sápmi'' - Vinnare

Irya Gmeyner och Martin Hederos ‘’Comedy Queen’’

Lisa Montan ‘’LasseMajas Detektivbyrå - Skorpionens gåta’’