Mondo Duplantis slår ännu ett världsrekord - på Stockholms Stadion

Stockholm Stadion exploderade när Mondo flög över 6,28 meter - och skrev historia på hemmaplan.

Armand ”Mondo” Duplantis gjorde det igen, men denna gång kändes det extra speciellt. Under Bauhausgalan på Stockholms Stadion slog han sitt tolfte världsrekord i stavhopp. Med ett hopp på 6,28 meter (på första försöket) klättrade han ännu högre upp från sina motståndare, och bjöd på ett av karriärens mest emotionella ögonblick.

”Att få göra det här i Sverige, på Stadion… det är typ som ett OS för mig”

Inför hoppet var känslan långt ifrån på topp. Han beskrev själv att han ”nog hade den sämsta känslan någonsin inför ett rekordhopp”. Men när det väl gällde var han klinisk.

Hemmapubliken lyfte honom. Stadion var fullsatt och atmosfären kändes mer som en festival än en friidrottstävling. Och för Mondo blev det känslosamt på riktigt. Han har pratat länge om drömmen att slå rekord just här, och nu blev det verklighet.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BAUHAUS-galan (@bauhausgalan)