
Foto: Pressbild
Petter och Imenella teamar upp på "Getsnack"
Petter och Imenella släpper “Getsnack”, en singel som blandar gammal skola med ny hiphopenergi - andra singeln från Petters kommande EP.
Petter är tillbaka med ännu en låt som visar att han inte bara håller sig relevant – han leder vägen. Den här gången teamar han upp med Imenella på spåret ”Getsnack”, andra singeln från hans kommande EP Petter med Getter.
Efter att nyligen ha släppt ”Thug” tillsammans med ADAAM, fortsätter han att lyfta fram nästa generations hiphopröster. I ”Getsnack” möts hans erfarenhet och Imenellas karisma i en låt som både svänger och säger något.
”Imenella är en urkraft och jag har alltid beundrat henne som person men också som den artist hon är. Hennes output, leverans och attityd. Imenella har en unik pondus som är svår att ens komma nära. Vi hade väldigt kul i studion på den här och här handlar det bara om bars, hur vi lägger dom och känslan.”, säger Petter.
Den 25 april släpper Petter sin EP Petter med Getter, där han samarbetar med fyra unga artister han ser som ansiktet utåt för den nya generationen. Så om du är sugen på att höra hur svensk hiphop kan låta när gammal skola möter ny energi, är ”Getsnack” ett måste.
Lyssna på ”Getsnack” och mer ny musik i DOPEST playlist!