Se de nominerade för Oscarsgalan 2023

Svenska ”Triangle of Sadness” tävlar i tre kategorier

''Var det verkligen snart ett år sedan The Slap?'' Svårt att tro, men snart är det återigen dags för Oscargalan, och som vanligt har de nominerade avslöjats inför ceremonin, som hålls 13 mars. Sveriges egna Ruben Östlund har chansen att återigen sätta Sverige på kartan med Triangle of Sadness, som är nominerad i tre kategorier. I kampen om bästa film tävlar han bland annat mot Elvis och favorittippade indiesuccén Everything Everywhere All at Once, som fått 11 nomineringar. Se de nominerade nedan!

 

Bästa film

"Avatar: The Way of Water" 

"The Banshees of Inisherin"

"Elvis" 

"Everything Everywhere All at Once"

"All Quiet on the Western Front"

"The Fabelmans" 

‘’Tár’’

''Top Gun: Maverick''

''Triangle of Sadness''

''Women Talking''

 

Bästa regi

Martin McDonagh - “The Banshees of Inisherin”

Daniel Kwan och Daniel Scheinert - “Everything Everywhere All at Once”

Steven Spielberg - “The Fabelmans”

Todd Field - “Tár”

Ruben Östlund - “Triangle of Sadness”

 

Bästa kvinnliga huvudroll 

Cate Blanchett - “Tár”

Ana de Armas - “Blonde”

Andrea Riseborough - “To Leslie”

Michelle Williams - “The Fabelmans”

Michelle Yeoh - “Everything Everywhere All at Once”

 

Bästa manliga huvudroll 

Austin Butler - “Elvis”

Colin Farrell - “The Banshees of Inisherin”

Brendan Fraser - “The Whale”

Paul Mescal - “Aftersun”

Bill Nighy - “Living”

 

Bästa kvinnliga biroll 

Angela Bassett - “Black Panther: Wakanda Forever”

Hong Chau - “The Whale”

Kerry Condon - “The Banshees of Inisherin”

Jamie Lee Curtis - “Everything Everywhere All at Once”

Stephanie Hsu - “Everything Everywhere All at Once”

 

Bästa manliga biroll 

Brendan Gleeson - “The Banshees of Inisherin”

Brian Tyree Henry - “Causeway”

Judd Hirsch - “The Fabelmans”

Barry Keoghan - “The Banshees of Inisherin”

Ke Huy Quan - “Everything Everywhere All at Once”

 

Bästa foto

“All Quiet on the Western Front”

“Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths”

“Elvis”

“Empire of Light”

''Tár''

 

Bästa ljud

“All Quiet on the Western Front”

“Avatar: The Way of Water”

“The Batman”

“Elvis”

“Top Gun: Maverick”

''The Fabelmans''

 

Bästa Klippning

“The Banshees of Inisherin”

“Elvis”

“Everything Everywhere All at Once”

“Tár”

“Top Gun: Maverick”

Bästa produktionsdesign

“All Quiet on the Western Front”

“Avatar: The Way of Water”

“Babylon”

“Elvis”

“The Fabelmans”

 

Bästa internationella film

“All Quiet on the Western Front” Tyskland

“Argentina, 1985” Argentina

“Close” Belgien

“EO” Polen

“The Quiet Girl” Irland

 

Bästa animerade film

“Guillermo del Toro’s Pinocchio”

“Marcel the Shell With Shoes On”

“Puss in Boots: The Last Wish”

“The Sea Beast”

“Turning Red”

 

Bästa originalmanus

“The Banshees of Inisherin”

“Everything Everywhere All at Once”

“The Fabelmans”

“Tár”

“Triangle of Sadness”

 

Bästa manus efter förlaga

“All Quiet on the Western Front”

“Glass Onion: A Knives Out Mystery”

“Living”

“Top Gun: Maverick”

“Women Talking”

 

Bästa visuella effekter

“All Quiet on the Western Front”

''Avatar: The Way of Water''

“Black Panther: Wakanda Forever”

''Top Gun: Maverick''

 

Bästa smink & hår

“All Quiet on the Western Front”

“The Batman”

“Black Panther: Wakanda Forever”

“Elvis”

“The Whale”

 

Bästa kostym

“Babylon”

“Black Panther: Wakanda Forever”

“Elvis”

“Everything Everywhere All at Once”

“Mrs. Harris Goes to Paris”

 

Bästa originalmusik

“All Quiet on the Western Front”

“Babylon”

“The Banshees of Inisherin”

“Everything Everywhere All at Once”

''The Fabelmans''

Bästa originalsång

“Applause” (“Tell It like a Woman”)

“Lift Me Up” (“Black Panther: Wakanda Forever”)

“Naatu Naatu” (“RRR”)

“This Is a Life (“Everything Everywhere All at Once”)

“Hold My Hand” (“Top Gun: Maverick”)

 

Bästa dokumentär (spelfilm)

“All That Breathes”

“All the Beauty and the Bloodshed”

“Fire of Love”

“A House Made of Splinters”

“Navalny”

 

Bästa dokumentär (kortfilm)

“The Elephant Whisperers”

“Haulout”

“How Do You Measure a Year?”

“The Martha Mitchell Effect”

“Stranger at the Gate”

 

Bästa Kortfilm 

“An Irish Goodbye”

“Ivalu”

“Le Pupille”

“Night Ride”

“The Red Suitcase”

 

Bästa animerade kortfilm

“The Boy, the Mole, the Fox and the Horse”

“The Flying Sailor”

“Ice Merchants”

“My Year of Dicks”

“An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It”