
Foto: Sneakersnstuff
Sneakers, kaffe och kultur: SNS öppnar Temp Store på Nytorget
Sneakersnstuff intar Nytorget! Läs allt om nya SNS Temp Store vid ilcaffè, en tillfällig destination för exklusiva sneakers och på Södermalm.
Medan flaggskeppsbutiken på Åsögatan genomgår en omfattande renovering, ser Sneakersnstuff till att hålla Södermalm vid liv. Den 26 mars slår dörrarna upp för SNS Temp Store på Södermannagatan 23, precis intill det ikoniska ilcaffè vid Nytorget.
Detta är dock inte bara en tillfällig lösning för att sälja skor. SNS Temp Store beskrivs som en social destination och ett ”vardagsrum” för Stockholms kreativa scen. Här kommer retail smälta samman med events, workshops och musik, samtidigt som ilcaffè fortsätter sin verksamhet som vanligt i lokalerna.
Vad kan vi förvänta oss?
Trots att butiken är temporär sparas det inte på krutet när det gäller utbudet. Besökare kan räkna med:
- Exklusiva släpp: Ett kurerat urval av de mest eftertraktade modellerna och limiterade collabs.
- Social hub: En plats att hänga på, ta en kaffe och nätverka.
- Lokal närvaro: Butiken håller öppet fram till slutet av året, vilket säkrar SNS starka koppling till Söder under hela renoveringsperioden.
Portarna slår upp på torsdag kl. 11.00, se till att vara på plats tidigt om du är ute efter säsongens hetaste drops.
Öppettider:
- Måndag–fredag: 11.00–18.30
- Lördag: 11.00–18.00
- Söndag: 12.00–17.00
View this post on Instagram


