
Foto: @azzurri/Instagram
Förslaget till Trump: Ersätt Iran med Italien i fotbolls-VM
Donald Trumps sändebud vill kasta ut Iran från VM 2026 och ge platsen till Italien. Läs mer om det kontroversiella förslaget här.
Ska Italien få en ”gratisbiljett” till sommarens fotbolls-VM på bekostnad av Iran? Det är i alla fall vad Paolo Zampolli, en särskild representant inom Trump-administrationen, nu föreslår för både president Donald Trump och Fifa-presidenten Gianni Infantino.
Trots att Italien missade VM efter en tung förlust på straffar mot Bosnien-Hercegovina i playoff-spelet, lever hoppet om en plats i turneringen kvar hos vissa. Enligt tidningen Financial Times lobbar Paolo Zampolli nu för att Italien ska ta över Irans plats i mästerskapet som spelas i USA, Kanada och Mexiko i sommar.
”En dröm att se Italien”
Zampolli döljer inte att han själv är partisk i frågan. ”Jag är född i Italien och det skulle vara en dröm att se Azzurri i en turnering som arrangeras av USA. Med fyra VM-titlar har de en meritlista som motiverar en plats”, säger han.
Utöver de sportsliga argumenten tros förslaget även vara ett sätt att försöka stärka relationen mellan Donald Trump och Italiens premiärminister Giorgia Meloni.
Iran planerar fortfarande att delta
Trots det oväntade utspelet pekar allt på att Iran kommer till start. Landet har kvalificerat sig på sportsliga grunder och Fifa har gett grönt ljus för deras deltagande. Det iranska fotbollsförbundet har också tydligt signalerat att de planerar att spela sina matcher som planerat.
Att kasta ut ett kvalificerat land till förmån för ett annat av politiska eller nostalgiska skäl vore extremt ovanligt. Just nu ser det därför ut som att Italien får följa ännu ett världsmästerskap från TV-soffan, medan Iran förbereder sig för premiären i juni.



