Oatly lanserar ny signaturdrink på Stockholm Open

Oatly lanserar King’s Serve på Stockholm Open, en bubblig signaturdrink inspirerad av Gustaf V och svensk tennishistoria.

Oatly kliver in på Stockholm Open med en ny signaturdrink. Under turneringen serveras King’s Serve, en bubblig drink inspirerad av svensk tennishistoria.

Mellan den 7 och 14 november blir Oatly Official Signature Drink för Bybit Stockholm Open. I en egen Oatly-bar inne på arenan kan besökare testa den nya drinken tillsammans med havrebaserade matcha- och chokladdrycker.

Inspirerad av Gustaf V

King’s Serve hämtar inspiration från kung Gustaf V, som var en hängiven tennisspelare. Enligt Oatly brukade den tidigare kungen dricka te och kornvatten efter sina matcher.

Oatly har tagit den historiska dryckestraditionen och gett den en modern twist genom att göra den bubblig. Resultatet är en specialkomponerad drink som tagits fram exklusivt för Stockholm Open.

Den som besöker turneringen mellan 7-14 november kan prova King’s Serve i Oatly-baren och samtidigt spana in tennisen.